CHMI radar - aktuální radar na webu

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) poskytuje radarové snímky široké veřejnosti prostřednictvím svých webových stránek chmi.cz (ČHMI). Na stránkách si můžete radar zobrazit v tzv. JSRadView prohlížeči. Ten umožňuje zobrazení radarových snímků po 15-ti minutách na jednoduché mapě České republiky. Nevýhodou prohlížeče na CHMI je chybějící zoom mapy. Není tak možné v detailu sledovat určitou lokalitu a navigace na mapě je obtížnější. Také chybí poměrně důležitá předpověď radaru.

Další prohlížeče radarových dat

Na internetu naleznete celou řadu dalších míst, kde si můžete zobrazit data z radaru.

In-počasí
Na stránkách mapy.in-pocasi.cz naleznete prohlížeč radarových dat s podrobnými mapami České republiky a srážky tak můžete sledovat až s přesností na jednotlivé ulice. Zahrnut je navíc radar Německa. Díky tomu je možné sledovat srážky s mnohem větším předstihem.

Radar CHMI
Ukázka aplikace na In-počasí zobrazující radar

Ventusky
Na stránkách Ventusky naleznete radarový snímek pro celou Evropu včetně předpovědi radaru na nejbližší dvě hodiny. Nechybí ani radarová data z jiných kontinentů (například Ameriky či Asie).

Radar Bouřky.cz
Na stránkách Bourky.cz si můžete zobrazit radar včetně výstrah na bouřky, aerologických měření nebo aktuální pozice tzv. lovců bouřek. Aplikace je vhodná právě pro lovce bouřek, kteří se zabývají focením a pozorováním nebezpečných meteorologických jevů.

Nápověda

Neprší, ale na meteoradaru jsou srážky
Daná situace může být zapříčiněna chybným zobrazením radaru kvůli nemeteorologickým cílům. Radar potom zobrazuje srážky v pravidelných tvarech. Jedná se o chyby způsobené rušením radaru. Druhým důvodem může být, že srážky z oblaku nedopadnou k zemi (v teplejším vzduchu se vypaří). Více informací