Co je to meteoradar

Meteoradar slouží k detekci srážkové oblačnosti. Elektromagnetické vlnění dopadne na oblak (přesněji na vodní kapky a ledové krystaly) a odrazí se zpět na příjmovou část radaru. Na základě rozboru přijatého signálu lze zjistit vertikální mocnost oblaku (dle intenzity odrazivosti) a vzdálenost cíle (dle času mezi vysláním a příjmem signálu). Následně se vypracovávají grafické výstupy a prognózy intenzity srážek (přívalové deště, krupobití, povodně). Intenzita srážek se pro přehlednost odlišuje příslušnými barvami. Měření radar provádí i každých pět minut.

Radar

Předpověď počasí podle meteoradaru

Podle radarových snímků přesně poznáte vývoj počasí pro následující hodiny. Například v létě se tak snadno můžete připravit na příchod bouřky. číst článek



Další zajímavé články o radaru: Průvodce sledováním srážek pomocí radaru, Jak sledovat sněžení pomocí radaru?, Jak sledovat bouřky pomocí radaru?, Na vrcholu Praha v Brdech vznikají radarové snímky

Určení intenzity srážek

Intenzita srážek je závislá na hodnotách radarové odrazivosti [dBZ] (na radarovém snímku jednotlivé barvy).

IntenzitaBarva [dBZ] SrážkyProjev
Slabéfialová, modrá (4 dbz až 16 dbz)pod 0,5 mm/hMrholení, kapání
Středně silnézelená (20 dbz - 32 dbz)kolem 4 mm/hDéšť, je potřeba deštník, silnice jsou lesklé
Silnéžlutá, oranžová (36 dbz - 44 dbz)kolem 10 mm/hSilný déšť
Velmi silnéčervená (48 dbz - 56 dbz)kolem 70 mm/hPřívalový déšť, bouřky, hrozí škody na majetku
Extrémníbílá (60 dbz)nad 100 mm/hVětšinou krupobití
U sněžení je přepočet jiný - zelená a žlutá barva značí intenzivní sněžení

Často kladené otázky

Co znamená bílá barva na meteoradaru?
Stupnice meteoradaru je od modré po zelenou a červenou až k bílé. Právě bílá barva zobrazuje mimořádně vysokou odrazivost, kterou je možné zaznamenat jen pokud jsou v oblaku kroupy. Pokud tedy na radaru uvidíte bílou barvu, jedná se v dané oblasti o krupobití.

Neprší, ale na meteoradaru jsou srážky
Daná situace může být zapříčiněna chybným zobrazením radaru kvůli nemeteorologickým cílům. Radar potom zobrazuje srážky v pravidelných tvarech. Jedná se o chyby způsobené rušením radaru. Druhým důvodem může být, že srážky z oblaku nedopadnou k zemi (v teplejším vzduchu se vypaří nebo je vítr odvane pryč). Radar totiž nezabírá situaci při zemi, ale v určité výšce - nejčastěji zabírá srážky ve výšce mezi 2 až 6 km.

Prší, ale meteoradar srážky nezobrazuje?
Zejména v horských a podhorských oblastech radar srážky podhodnocuje. Zároveň radar nedokáže zabrat srážky vypadávající z nízké oblačnosti. Problémy nastávají nejčastěji u slabších srážek nebo sněžení.

Jaké je rozlišení meteoradaru?
Rozlišení meteorologického radaru v Česku je 1 km. S danou přesností snímá srážky na našem území.

Jak rozeznat sněžení od deště?
Na radarech není možné odlišit srážky ve formě sněhu od těch ve formě deště. V oblacích totiž mohou být ve formě sněhu, ale k zemi dopadnou jako déšť, protože roztajou pár desítek metrů nad zemí.

Radarové sítě v Česku

Nejpřesnější radary nad naším územím provozuje ČHMÚ (viz popis těchto radarů). V Česku ještě síť radarů provozuje Řízení letového provozu (vlevo na webu rlp.cz rozkliknete MetView a přepnete na Meteokanál TAR). Tyto radary jsou ovšem primárně zaměřeny na sledování letadel. V létě lze ovšem na nich sledovat i bouřky. Příliš vhodné pro sledování počasí ovšem nejsou. Osamocený radar se nachází také ve Zlínském kraji a jeho zřizovatelem je právě kraj. Dostupný je na stránce kr-zlinsky.cz. Radar ovšem pokrývá jen Zlínský kraj a blízké okolí.

Ukázky snímků

Chyby na radarových snímcích

Radar
V jihozápadních Čechách jsou vidět malé buňky většinou zelené nebo žluté - jedná se o chybu radaru (buňky jsou ostře ohraničené, je jich moc).

Radar
Stejná chyba jako u předchozího obrázku při přechodu tlakové níže Kyrill přes Evropu (Česko sužoval orkán).

Radar
V Bavorsku a na Slovensku jsou vidět jakési trojúhelníky (šipky) - opět se jedná o chybu (nepřirozený tvar, nulový pohyb, ostré ohraničení)

Radar
Temná oblast na Moravě - jedná se o výpadek radaru Skalky.

Silné bouřky

Radar
V Rakousku je bíle vyznačeno krupobití doprovázené silnou bouřkou.

Radar
Na Moravě jsou červeně vidět silné bouřky.

Radar
Silná bouřka v jihozápadních Čechách.

Sněžení

Radar
Na Moravě je vidět silné sněžení.

Zdroj obrázků: Český hydrometeorologický ústav

Nápověda

Co znamená bílá barva na meteoradaru?
Stupnice meteoradaru je od modré po zelenou a červenou až k bílé. Právě bílá barva zobrazuje mimořádně vysokou odrazivost, kterou je možné zaznamenat jen pokud jsou v oblaku kroupy. Pokud tedy na radaru uvidíte bílou barvu, jedná se v dané oblasti o krupobití. Více informací